Warto przeczytać

Obróbka i cięcie poliwęglanu

Poliwęglan to tworzywo sztuczne charakteryzujące się wysoką przeziernością. Tworzywo może być barwione na różne kolory i oferuje bardzo szerokie możliwości formowania, dzięki czemu można z niego wykonać przedmioty o różnych kształtach i wymiarach. Podobnie jak inne tworzywa sztuczne, poliwęglan jest dostępny w sprzedaży w postaci płyt w standaryzowanych wymiarach. To sprawia, że jego obróbka bardzo często wymaga cięcia i docinania arkuszy na pożądany kształt i wymiar. Jak ciąć poliwęglan, aby uzyskać czysty i estetyczny brzeg?

Cięcie poliwęglanu

Zarówno poliwęglan lity, jak i komorowy daje możliwość docięcia płyty na pożądany rozmiar i kształt. Prace te można wykonać przy pomocy standardowego sprzętu warsztatowego, dlatego też poliwęglan znajduje zastosowanie w tak wielu konstrukcjach m.in. jako zadaszenie tarasów. Jak prawidłowo ciąć i docinać płyty z poliwęglanu?

Wybór narzędzia zależy w tym przypadku od realizowanego projektu. Do wycinania prostych kształtów bardzo dobrze sprawdzają się piły tarczowe, wyrzynarki oraz ręczne piły do metalu. Niezależnie od narzędzia, które wybierzemy musimy pamiętać o tym, żeby brzeszczot/tarcza miała drobne zęby. To pozwoli na uzyskanie czystego cięcia bez poszarpanych brzegów. Decydując się na wykorzystanie elektronarzędzi do cięcia poliwęglanu, należy pamiętać o utrzymaniu niskich obrotów. To pozwoli uniknąć uszkodzeń obrabianej płyty, w szczególności zapobiegnie jej pękaniu. Bardzo ważne w tym przypadku jest również zapewnienie odpowiedniego podparcia dla materiału. Obrabiane płyty na czas cięcia najlepiej przymocować do stołu warsztatowego. Podparcie przyczyni się do wyeliminowania niepożądanych wibracji, które utrudniają pracę i zwiększają ryzyko uszkodzenia płyty?

Czy poliwęglan można ciąć nożem?

Poliwęglan jest materiałem na tyle łatwym w obróbce, iż płyty o mniejszej grubości można z powodzeniem docinać przy pomocy ostrego noża. W praktyce, nóż okazuje się wystarczającym narzędziem nawet w przypadku arkuszy o grubości 10mm. Podczas cięcia nożem warto zachować te same standardy pracy, co w przypadku pozostałych narzędzi warsztatowych, w szczególności w kwestii przymocowania obrabianej płyty do blatu roboczego.

Cięcie poliwęglanu komorowego

Wysoka udarowość, odporność na ścieranie, działanie wilgoci i niskich temperatur, jak również niewielka waga przyczyniają się do tego, że poliwęglan komorowy jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie, w szczególności przy budowie elementów małej architektury, takich jak altany, wiaty śmietnikowe, lekkie szklarnie.

Wskutek cięcia, we wnętrzu komór gromadzą się opiłki, które ze względu na siły elektrostatyczne utrzymują się w trudno dostępnych miejscach. Obecność opiłków w komorach obniża estetykę konstrukcji, dlatego warto zadbać o ich usunięcie. W tym celu, po zakończeniu obróbki płyty należy dokładnie wydmuchać suchym, sprężonym powietrzem przesuwając dyszę wzdłuż krawędzi od strony wlotu komór. W ten sposób usuniemy z ich wnętrza zarówno pozostałości po cięciu, jak i inne zanieczyszczenia.