Warto przeczytać

Cięcie tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są powszechnie wykorzystywane w różnych branżach i gałęziach przemysłu. To wiąże się z potrzebą ich odpowiedniej obróbki. Dzięki procesom obróbczym uzyskujemy elementy o pożądanym kształcie i rozmiarze. Cięcie tworzyw sztucznych to podstawowy proces obróbczy, który może być realizowany zarówno przy pomocy metod ręcznych, jak i zautomatyzowanych.

Różnorodność dostępnych tworzyw sztucznych w połączeniu z szerokim wachlarzem ich zastosowań wymusza stosowanie różnych metod ich obróbki. Nie wszystkie jednak spełniają wymagania rynku dotyczące precyzji prac obróbczych czy ekonomii. Dlatego w technologii cięcia tworzyw sztucznych coraz częściej odchodzi się od metod ręcznych, na rzecz cięcia wodą i laserem.

Tradycyjne metody cięcia tworzyw sztucznych  

Z wyborem tradycyjnych metod cięcia tworzyw sztucznych wiąże się szereg ograniczeń. Dotyczą one przede wszystkim wydajności, a także powtarzalności wymiarowej. Dlatego też stosuje się je głównie do produkcji jednostkowej bądź małoseryjnej. Metody ręczne obejmują szeroki zakres prac związanych zastosowaniem narzędzi, takich jak:

  • nóż termiczny,
  • brzeszczot,
  • wyrzynarka.

Decydując się na pracę z powyższymi narzędziami, w szczególności z elektronarzędziami należy pamiętać o tym, żeby wybierać brzeszczoty i tarcze o małych ząbkach. W ten sposób możemy uzyskać prostą i gładką krawędź cięcia. Duże ząbki mogą szarpać materiał, powodując nierówności i mikropęknięcia prowadzące do strzępienia się tworzywa w miejscu cięcia.

O czym jeszcze pamiętać wykonując cięcie tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są najczęściej dostarczane w postaci płyt o różnych wymiarach i grubościach. Planując docięcie płyty na pożądany wymiar lub wycięcie z niej określonego kształtu należy pamiętać o zabezpieczeniu materiału. W tym celu płytę należy pomocować do biurka warsztatowego czy blatu roboczego. Jej unieruchomienie ograniczy niepożądane wibracje i drgania, tym samym ułatwiając pracę i obniżając ryzyko uszkodzenia tworzywa podczas cięcia.

Laserowe cięcie tworzyw sztucznych

Tam, gdzie istotna jest szybkość i precyzja działania najlepiej sprawdza się laser. Szybkość operacji, wysoka precyzja i powtarzalność to najważniejsze cechy  technologii cięcia laserem, które decydują o tym, że jest ona coraz częściej wykorzystywana w licznych branżach przemysłu, także podczas cięcia tworzyw sztucznych. Przecinarki laserowe służą do przecinania wielu różnorodnych tworzyw sztucznych, w tym tworzyw należących do kategorii tworzyw twardych. Laser z powodzeniem radzi sobie z obróbką płyt o różnych grubościach, co pozwala na przygotowanie elementów do różnych zastosowań.

O czym pamiętać podczas laserowego cięcia tworzyw sztucznych?

Ze względu na wysoki koszt zakupu urządzenia prace związane z cięciem laserowym tworzyw sztucznych najczęściej zlecamy wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Specjaliści bardzo dobrze o tym wiedzą, ale my jako klienci możemy nie zdawać sobie z tego sprawy – choć w większości przypadków obróbka tworzyw sztucznych przy pomocy lasera nie wpływa destrukcyjnie na strukturę i właściwości ciętego materiału, to zdarzają się tworzywa, których nie powinno się eksponować na jego działanie. Stąd też, nie wszystkie tworzywa sztuczne dostępne na rynku mogą być cięte przy użyciu tej metody.