Warto przeczytać

Cięcie i docinanie plexi

Plexi to popularny materiał konstrukcyjny, stosowany w wielu aplikacjach. Lekkość, wysoka przezierność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne uczyniła z niej często wybieraną alternatywę dla szkła. Bardzo często zamawiając płyty z tworzyw sztucznych o standardowych wymiarach, niezbędne okazuje się ich docięcie na pożądany wymiar i/lub kształt. Cięcie pleksi może się wydawać bardzo skomplikowane, tymczasem proces ten jest stosunkowo prosty i nie wymaga zastosowania kosztownych narzędzi. Jak ciąć plexi? Jakich narzędzi używać? Kiedy skorzystać z profesjonalnych usług cięcia tworzyw sztucznych?

Cięcie pleksi: Praktyczne porady

Szkło akrylowe jest najczęściej dostarczane w postaci płyt o różnej grubości. Oczywiście im płyta jest cieńsza, tym jej obróbka i docinanie jest łatwiejsze. Nie w każdym zastosowaniu sprawdzi się jednak cienka pleksi, stąd możemy stanąć przed koniecznością wycięcia lub docięcia grubszej płyty. Wycinanie pożądanych kształtów z płyt grubszych niż 4 mm może nastręczać pewnych trudności, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia w obróbce tworzyw sztucznych i nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami do cięcia, a zależy nam na jego wysokiej jakości warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wróćmy jednak do samodzielnego cięcia plexi. Jak to zrobić?

Narzędzie do cięcia plexi: Jak wybrać?

Wybór narzędzia do cięcia i docinania pleksiglasu powinien być podyktowany:

  • grubością płyty,
  • wycinanym kształtem,
  • zastosowaniem wyciętego elementu.

Wiele osób wykorzystuje do docinania plexi nagrzany nóż. Narzędzie to sprawdza w przypadku arkuszy o niewielkiej grubości. Alternatywą dla pracy rozgrzanym nożem może być nóż termiczny. Należy jednak pamiętać o tym, że noże termiczne można bardzo łatwo uszkodzić przy obróbce pleksi.

Kolejnym sposobem na cięcie i docinanie plexi jest użycie w tym celu brzeszczotu lub wyrzynarki. Zastosowanie wyrzynarki umożliwia efektywną obróbkę znacznie grubszych płyt. Decydując się na cięcie pleksi brzeszczotem należy zwrócić uwagę na to, żeby narzędzie miało jak najmniejsze żeby. Dzięki temu docinane krawędzie, będą estetycznie wykończone. Oczywiście po docięciu możemy je dodatkowo wypolerować korzystając w tym celu z wodnego papieru ściernego. Brzeszczoty ze zbyt dużymi zębami mogą „poszarpać” materiał, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do pęknięcia płyty.

W przypadku cięcia pleksi wyrzynarką należy zwrócić uwagę na to, żeby było to narzędzie przystosowane do cięcia tworzyw sztucznych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wyrzynarki tego typu działają na znacznie niższych obrotach niż pozostałe, co znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia arkusza i wycinanego kształtu. W przypadku obróbki wykonywanej wyrzynarką wielobiegową zalecana jest praca na pierwszym lub drugim biegu. Bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiedniego podparcia obrabianej płycie. Podparcie eliminuje drgania, które mogą doprowadzić do uszkodzenia materiału.